خواب شبانه و رابطه آن با شادمانی کودک

خواب شبانه و رابطه آن با شادمانی کودک

بی تردید خواب شبانه با شادمانی کودک رابطه مستقیم دارد. اما چگونه؟

تولد اولین فرزند همیشه والدین، خصوصاً مادر را با چالش هایی مواجه می کند. کمبود خواب، از جمله مشکلاتی است که اغلب می تواند ما را آشفته و کلافه کند.

اهمیت خنداندن کودک و کمک به او برای احساس امنیت و تاثیر آن بر خواب منظم خانواده، موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

وقتی مادر متوجه بارداری خود می شود، برنامه ریزی برای یک سفر فوق العاده مادرانه آغاز می شود.

این خبر باعث می شود که برای پرورش کودک اقداماتی انجام دهیم. خرید کالسکه و تحقیق در مورد اینکه چطور می توان بهترین پدر و مادر بود و چیز هایی از این قبیل.

اما متاسفانه برای بسیاری از مادران تولد کودک، همیشه خوشایند نیست. کمبود خواب کودک و مادر از جمله مشکلاتی است که اغلب روی رفتار تمام اعضا خانواده تاثیر منفی می گذارد و باعث حس جدایی و عصبانیت می شود.

 

برای پیشگیری از این ایجاد این مشکلات، بهتر است از همان ابتدای سفر مادرانه، برنامه ریزی برای خواب منظم کودک داشته باشیم.

یکی از مواردی که کودک شما را شاد می کند این است که مطمئن شود زمان کافی و باکیفیتی با او می گذرانید. خنده و بازی خوراک مغزی،‌جسمانی و روحی همه است و به طرز شگفت آوری در طول سالهای اولیه زندگی مهم و حیاتی است.

در طرف دیگر، خواب یکی از مهمترین کلیدهای شادی کودکان است. برنامه خواب خوب، ضروری است و به شما به عنوان والدین فرصت می دهد تا با ایجاد فضایی مناسب، زمینه سلامت جسمی و روانی فرزندتان را فراهم کنید.

زمان چرت های کوتاه کودک در طول روز ، اغلب بهترین زمان برای انجام کارهای ضروری است. تماس های تلفنی، پیامک ها، ‌رادیو تلویزیون، کارهای روزانه و خانه داری بدترین سارقین زمان ما هستند که لحظات گرانبهای ما با بچه ها را به سرقت می برند.

یاد بگیریم تا جای ممکن، اینها را کنار بگذاریم و مدیریتشان کنیم. این مشغولیت ها همیشه وجود داشته و خواهند داشت.‌ اما بچه های  نیاز ندارند که ما زمانمان را با آنها بگذرانیم.

اینکه ما روی فرزندانمان تمرکز کنیم برای رشد جسمی و روحی آنها اهمیت زیادی دارد.

5 نکته برای کمک به خواب بهتر شما و فرزندتان:

  • مطمئن شوید که کودک در طول روز بیش از اندازه خسته نمی شود. از نشانه های خستگی غافل نشوید. چرت روزانه در طول دو سال اول زندگی اهمیت زیادی دارد.
  • در رختخواب از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید. دانشمندان ثابت کردند وسایل الکترونیکی می توانند مغز شما را فریب دهند و باعث شوند خواب از سرتان بپرد.
  • نور درخشان اسکرین روی تولید ملاتونین طبیعی تاثیر می گذارد و مانع استراحت و تنظیم ریتم خواب می شود. پیشنهاد می شود قبل از خواب، موسیقی آرامش بخش گوش کنید و یاحداقل کتاب بخوانید.
  • در پایان روز از فرزندتان تعریف و تمجید کنید. این همان لحظه ای است که ما می توانیم به آنها کمک کنیم تا به خود باور داشته باشند و برای زندگی پیش رو، اعتماد به نفس لازم را بدست آورند.
  • فراموش نکنید، صدای آرامبخش شما باعث آرامش آنها خواهد شد.
  • پنجره های اتاق خواب آنها را چک کنید و اجازه دهید هوای اتاق عوض شود. بچه ها را هر گونه بار بیاورید، با همان روال بزرگ می شوند.
  • بنابراین می توانید هر شب کارهای یکسان و مشابه انجام دهید که آنها یاد بگیرند چه چیزی در انتظارشان است و چه چیزی اتفاق می افتد.
  • حمام کردن، شستن دندان ها، داستان خوانی، نوارش کردن و لالایی خواندن کارهای روتین در خانه ماست که هم من و هم بچه ها مطمئن شوند وقت خواب رسیده است.
  • من اغلب در مورد اینکه به چه راحتی بچه هایم به رختخواب می روند تعریف کردم. همیشه هم آسان نیست اما آغوش گرفتن زیاد، عشق،‌ بوسه و تکرار این کارها به شما کمک می کند در درازمدت آنچه می خواهید اتفاق بیفتد.

نویسنده : اما لوول، فلای بیبی

مترجم : ندا سائقی

ویرایش و بازنویسی متن: حسین مهدیان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا