کودک و رابطه عاطفی با پدر

کودک و رابطه عاطفی با پدر

کودک و رابطه ی عاطفی او با پدر می تواند از دوران جنینی شکل گرفته و تغییرات اساسی در ساختار هورمونی پدر نیز شکل بگیرد.

هر چند که به دلیل ارتباط مستقیم کودک و مادر از دوران جنینی، این رابطه بین آن دو زودتر آغاز شده و هورمون ها و شرایط فیزیولوژیکی مادر برای برقراری یک ارتباط عالی پس از تولد کودک یعنی شیردهی و پرورش او، تغییرات شگفت انگیزی می کند؛

اما طبق تحقیقات اخیر، ثابت شده است پدرانی هم که منتظر تولد فرزند بوده و یا صاحب فرزند شده اند نیز، دچار تغییرات بیولوژیکی و هورمونی می شوند که آنها را برای والدگری آماده می کند.

آنتروپولویست ها (‌انسان شناس ها) لی گتلر،‌کریستوفر کوزاوا و همکارانش در دانشگاه شمال غربی انستون، ایلینوی و دانشگاه سان کارلوس در شهر کیوبو فیلیپین ، بر روی حدود 600 مرد، تحقیقی انجام دادند.

آنها میزان تستوسترون بزاق مردان را در صبح و شب در سال 2005  و  2009 اندازه گیری کردند.

طبق گزارش این تحقیقات، تستوسترون مردانی که تازه پدر شده بودند 30 درصد نسبت به مردان دیگر کاهش پیدا کرده بود.

نویسندگان این مطالعه عقیده دارند که کاهش تستوسترون بعنوان تنظیم کننده بیولوژیکی به مردان کمک می کند تا اولویت های خود را هنگامی که صاحب فرزند می شوند، تغییردهند.

گفته شده در بسیاری از موارد میزان تستوسترون بالا در مردان منجر به اعمالی از قبیل تجاوز، ریسک پذیری و برون گرایی می شود که در این هنگام با  افت این هورمون، مردها آمادگی بیشتری برای والد بودن پیدا می کنند.

دیگر تحقیقات نشان می دهد هورمون پرولاکتین و کلسترول ‌(که هر دو  مختص خانم های باردار است) و در طول سه هفته قبل از تولد کودک بالا می رود در پدرانی که  اوقات بیشتری درکنار همسران باردارخود هستند؛ به طرز شگفت انگیزی تغییر کرده و بالا می رود.

به نظر می رسد که بودن در کنار همسر باردار و اثرات فرومون او، باعث تغییرات هورمونی در پدران هم می شود.

راز شادمانی ارتباط با کودک

وقتی کودک متولد می شود، درآغوش گرفتن وبازی کردن با او، هورمون هایی مثل پرولاکتین و  اکسی‌توسین، که هورمون افزایش شیر هستند در مادر و اکسی‌توسینکه نقش اساسی در ارتباط عاشقانه بین افراد را دارد، در پدر افزایش می دهد.

این بدان معنی است که ارتباط بیشتر با کودک از همان ابتدا شما را خوشحال تر می کند و بیشتر دوست دارید بازی کنید و ارتباط بهتری بین شما و فرزندتان شکل می گیرد.

پدراها نگران نباشید!

کم شدن تستوسترون روی میل جنسی شما تاثیر نخواهد داشت و در سطح نرمال باقی خواهد ماند.

خبر خوب این است که در مواقعی که شما احساس نگرانی  و اضطراب می کنید، بازی کردن با کودک و کم شدن این هورمون  شما را به حالت تعادل می رساند.

این احساس هر زمان که شما  پوشک کودک را  تعویض می کنید او را در آغوش می گیرید با او دالی موشه بازی کرده و همه ی این اعمال را با لذت و خنده انجام می دهید، باعث می شود تا شما یک برای ایجاد یک رابطه عاطفی عالی و سلامتی جسمی برای خود و کودکتان  یک سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهید.

آیا کمی وقت گذاشتن ارزش این سرمایه گذاری بلند مدت را دارد؟

چند راه ساده  برای ایجاد  اوقات شاد پدران با فرزنداشان

  • صحبت کردن با کودک از دوران جنین

تحقیقات نشان می دهد که جنین از 5 ماهگی، صدای پدر و مادر خود را از صدای غریبه ها  تشخیص می دهند  و اگر پدر قبل از تولد با کودک صحبت کند نوزاد قادر به تشخیص صدای پدر خود می باشد.

پس صحبت کنید، آواز بخوانید با صدای بلند. کودک شما به محض شنیدن صدای شما از دور شما را تشخیص می دهند

  • در آغوش گرفتن کودک

حمل کودک در حالیکه او را در آغوش گرفته اید بهترین راه برای شاد کردن اوست. کودک وقتی صدای ضربان قلب شما یا صدای شما را می شنود احساس امنیت و شادی می کند.

شما می توانید  وقتی مادر در حال استراحت است برای پیاده روی او را بیرون ببرید

( توجه داشته باشید وقتی کودک توسط پدردر آغوش گرفته می شود و در یک پیاده روی با او همراه می شود، توجه مثبتش به پدرجلب شده و احساس امنیتش بالا می رود)

شما می توانید با همین کار ساده به کودک آرامش داده و برای ارتباط های موثر در سال های بعدی زندگی او، خصوصا دوره نوجوانی، امتیازات زیادی بدست آورید.

امتیازهایی که متاسفانه بسیاری از پدران به دلیل بی توجهی به همین موارد ساده برای خود کسب نکرده اند.

  • حمام کردن کودک

حمام کردن نوزاد که بسیار لغزنده است در ابتدا می تواند برای پدران کمی دلهره آور باشد. راحت ترین کار این است که هنگام حمام کردن او کنارش باشید و به مادر کمک کنید وضمن حمام او را ماساژ دهید.

اما زمانی که  کودکتان کمی بزرگتر شد بهتر است ابتدا با او خوب بازی کنید . شما با این کار، حمام کردن را برای او لذت بخش کرده و خودتان هم تبدیل به پدری دوست داشتنی می شوید.

در انتهای حمام خوب است که  او را درحوله گرم پیچیده و در آغوش بگیرید و خشک کنید.

 

  • کودک را ماساژ دهید

خیلی خوب است که ماساژ دادن کودک را یاد بگیرید و  قبل از اینکه به او غذا بدهید این کار را انجام دهید.

ماساژ نه تنها برای سلامت و الگوی خواب کودک خوب است بلکه راه خوبی برای دانستن زبان غیر کلامی کودک است و همچنین اعتماد به نفس شما را نیز تقویت می کند.

مطالعاتی که در  استرالیا درباره ی اثرات ماساژ نوزادان و در  آغوش گرفت آنان توسط پدر انجام شده نشان می دهد، کودکانی که توسط پدرانشان در هفته حدود12 مرتبه ماساژ داده شده اند تماس چشمی  بهتری با پدران خود دارند و هنگام ورود آنها با نگاهشان پدر را دنبال کرده و به استقبال او می روند.

آنها با ورود پدر ‌می خندند و آواز می خوانند اما کودکانی که این ارتباط را با پدر خود ندارد عکس العمل خاصی هنگام ورود پدر نشان نمی دهند.

فقط انجامش دهید

شاید گاهی اوقات از گریه نوزاد کلافه و حتی کمی عصبی شوید. و حتی پیش می آید بعضی از پدران که مجبور هستند زمان هایی به تنهایی از نوزاد یا کودک خود مراقبت کنند؛ احساس ناتوانی و عجز می کنند.

اگر شما هم جزو آن دسته هستید مایوس نشوید و به توانایی هاتون برای نگهداری کودک مخصوصا توانایی آرام کردن او ایمان داشته باشید.

نتایج ارزنده ای که از این صبر به دست می آورید آنقدر ارزنده هستند که نمی توانید تصورش را بکنید.

صمیمت و رابطه خوب با همسر و شریک زندگی اتان، ارتباط خوب و موثر با فرزندتان و از همه مهمتر اعتماد به نفس بالایی که خودتان کسب می کنید مختصری از نتایج مشارکت در کارهای کودکتان در مسیر رشدش می باشد.

نویسنده :  پینکی مک کی

مترجم: ندا سائقی

ویرایش و باز نویسی متن : فریبا اباذری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا